Seedesüsteemi optimeerimine
Hobuse seedesüsteem on teema, mida me ikka ja jälle käsitleme. See on äärmiselt oluline teema, millele keskenduda, kui soovid tervet ja hästi töötavat hobust. Tänapäeval tehakse üha rohkem uuringuid, mis dokumenteerivad hästi toimiva seedesüsteemi tähtsust hobusel, kuna hobuse mikrobioom (soolefloora) mõjutab kõike alates hobuse immuunsüsteemist kuni tema vaimse seisundini.
Seetõttu kirjeldame lühidalt, mis aitab kaasa terve seedimise loomisele, mis viib terve hobuseni, seestpoolt väljapoole.
Seedimine algab suust
Hobuse seedimine algab suust, kus hammastel on oluline osa hobuse sööda purustamisel. Kui hobune närib, tekib ka sülg ning peeneks jaotatud sööt segatakse süljega, võimaldades söödal kergemini mööda söögitoru alla makku libiseda. Maos on süljel ka osa maohappe neutraliseerimise funktsioon.
Maos on maohape ja erinevad ensüümid, mis jätkavad seedimisprotsessi. Hobuse kõht on võrreldes hobuse suurusega suhteliselt väike. Lisaks toimub ka pidev maohappe tootmine (sellepärast on ka sülje tootmine hobuse närimisel asjakohane). See tähendab, et jõusööta tuleks anda väikeste portsjonitena, jaotatuna kogu päevale, ja hobusel peaks olema koresööt, mida närida ühtlaselt kogu päeva jooksul.
Kui toit maost väljub, jõuab see peensoolde – seal seeditakse osa söödast veel ensüümide abil, kuid seal toimub ka toitainete esmane omastamine. Peensooles imenduvad valgud, süsivesikud nagu suhkur ja tärklis ning rasvad.
Just hobuse pimesooles ja käärsooles toimub kiudainete seedimine. Pimesool ja käärsool sisaldavad palju baktereid, mis aitavad lagundada hobuse tarbitavaid kiude. Hammaste funktsioon, sööda portsjoni suurus, sööda koostis on jämesooles toimuva jaoks üliolulised. Toit ja toitained peavad olema õigesti lagundatud, et soolefloora pimesooles ja käärsooles käärimisprotsessi alguses ei kahjustaks. Lisaks on vitamiinide ja mineraalainete õigel varustamisel suur tähtsus ka hästitoimivale seedesüsteemile, kus soovitud ainete toitainete omastamine soolestikust verre ja lümfisüsteemi on hea ning soovimatud ained jäävad soolde ning väljuvad hobuse väljaheitega. Jämesoole viimases osas toimub mõningane vedeliku tagasiimendumine ning jääkained, mis soolestikus ei imendu, väljuvad väljaheitena pärasoole kaudu.
Immuunsüsteem
Seedesüsteem ja immuunsüsteem on omavahel väga tihedalt seotud ning hinnanguliselt asub u. 70% hobuse immuunsüsteemist soolesüsteemis, seetõttu on eriti oluline hoolitseda ka hobuse seedimise eest, et tagada immuunsüsteemi parim võimalik toimimine.
Seedimine on osa immuunsüsteemi esimesest barjäärist – siin on maos sisalduval maohappel muuhulgas patogeenide hävitamise ja nende kehasse imendumise takistamise funktsioon. Oma rolli mängib siin ka soolefloora, kuna õige tasakaal erinevate bakteritüvede vahel on ülioluline tagamaks, et patogeen või sobimatu bakteritüvi võimust ei võtaks.
Lisaks sellele, et sooleflooras oleks võimalikult head tingimused, on olemas ka toitaineid nagu C-vitamiin, seleen, tsink ja D-vitamiin, millest igaühel on oluline roll immuunsüsteemis.
Hobuse keskkond on oluline
Õpime pidevalt juurde hobuste tööpõhimõtteid ja osa uuemaid teadmisi puudutab seda, kui kergesti on mõjutatav hobuse soolefloora ja seeläbi ka seedimine – nii heas kui halvas. See tähendab, et hobust ei mõjuta mitte ainult sööt, vaid ka keskkond, kus ta asub.
Näiteks. Kas on olemas uuring, mis viitab asjaolule, et hobuse soolefloora paraneb, kui ta boksist välja tuleb ja koplisse jõuab? Siin hindasid teadlased, et see ei sõltu sellest, millist koresööta hobusele anti, vaid ainult juurdepääs õue, mis muutis soolefloorat.
Lisaks võib nii lühikese kui ka pikema aja jooksul suurenenud stress avaldada mõju hobuse seedimisele. Kui on lühemad kõrgendatud stressiperioodid, näiteks transport, võistlused, saate sageli ennetavaid meetmeid võtta söötmise abil. Kui see on pikema aja jooksul, peate olema eriti ettevaatlik – siin nimetatakse seda konkreetselt soolestiku-aju teljeks. Soole aju telge võib kirjeldada kui kesknärvisüsteemi ja seedesüsteemi vahelist suhtlust. See on kahepoolne suhtlus, nii et närvisüsteem ja seedesüsteem võivad üksteist mõjutada. Kõrgendatud stressitasemega suureneb kortisooli sekretsiool – sellel on organismile palju erinevaid toimeid, kuid seoses hobuse seedimisega mõjutab see muuhulgas: vähendades seedesüsteemi verevoolu ja seega mõjutab see toitainete imendumist negatiivselt.
Viimaseks, kuid mitte vähem tähtsaks, tuleb ravi ajal või pärast seda tähelepanu pöörata ka hobuse seedimisele, sest isegi regulaarselt kasutatavad ravimid, näiteks ussirohi, mõjutavad soolefloorat.
Elutähtsad bakterid ja kõige olulisem asi hobuse toitumiskavas
Optimaalselt toimiva seedimise tagamiseks on hobuse söötmisplaanis kõige olulisem hobuse koresööt. Hobusel peab olema juurdepääs sobivale kogusele heinale, silole või rohule, mis soodustab soolefloorat seeditavate kiudainetega. Oluline on keskenduda koresööda heale kvaliteedile.
Kui hobusele on antud lühemat või pikemat aega koresööta, mis ei ole olnud kvaliteetn või kui hobune on söönud midagi, millest tal kasu pole olnud, võib olla hea mõte anda toidulisandit, mis teatud aja jooksul seedimist puhastab ja stabiliseerib. Siin on Nordic Horse STRONG CLEAN BALANCE hea valik, kuna toode sisaldab lisaks Mycofix`i sisaldusele ka mitmeid ravimtaimi, mis toimivad prebiootikumidena ja pakuvad üldisemat tuge seedesüsteemile.
Valige täissööt, mis on kasulik hobuse soolesüsteemile ja bakteriaalsele floorale
Kui hobune saab kvaliteetset koresööta, on hea järgmise sammuna lisada pre- ja probiootikume, et veelgi optimeerida hobuse seedimist (st bakterite, sooleseina ja immuunsüsteemi tõhusust). Sageli saab seda teha tasakaalustatud täissöödaga, mis katab hobuse ka vitamiinide ja mineraalainetega.
Seedesüsteemi tasakaalustamatuse tunnused võivad hõlmata järgmist:
- Matt karvkate
- Halvad kabjad
- Kõhulahtisus
- Kõhupuhitus
- Ärrituv käitumine
- Kõrge stressitase
- Ebamugavustunne jämesooles
10 näpunäidet oma hobuse seedimise optimeerimiseks:
- Laske hobusel võimalikult palju tunde koplis käia ja vähendage stressitekitajaid hobuse keskkonnas.
- Anna hobusele kvaliteetset heina või silo (vajadusel heinavõrgust) – vajadusel lisa täiendavate kiudainete allikatega, nt. Nordic Horse FINEST või Nordic Horse GRASS FIBER.
- Ärge laske hobusel pikka aega olla ilma koresöödata.
- Andke hobusele jõusööta ainult väikestes kogustes ja jagage söötmine mitmeks osaks.
- Väldi kõrget suhkrusisaldust, tärklisesisaldust.
- Veenduge alati, et hobusel oleks juurdepääs puhtale veele.
- Veenduge, et hobust treenitaks või ta on liikumist soodustavas koplis.
- Vältige liiva kogunemist sooltes.
- Tehke vajadusel puhastav kuur Nordic Horse STRONG CLEAN BALANCE’iga, seejärel vajadusel probiootikumid Nordic Horse BIOSA näol või prebiootikumid nagu Nordic HORSE HEALTHY DIGESTION, kui hobune on saanud ussirohtu, antibiootikume, valuvaigisteid.
- Tutvustage uut toitu alati aeglaselt – nt. üleminekul suviselt rohult talvisele söötmisele.